Kościół w Suchej Koszalińskiej
Kościół w Suchej Koszalińskiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to gotycka budowla wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku, z bardzo charakterystycznym elementem będącym rzadkością w tego typu obiektach sakralnych, a mianowicie kominem – pozostałością po starym piecu. Do budynku została dobudowana także zakrystia z tzw. Muru pruskiego.
Sam kościół jest murowany, wykonany z cegły i kamienia polnego z jedną nawą, ustawiony na planie prostokąta. Na wieży kościoła znajduje się dzwon o imieniu Zuzanna z 1600 roku.
We wnętrzu zachowały się zabytkowe elementy np. ambona z 1729 roku, jest także epitafium z piaskowca datowane na rok 1728 ufundowane przez Jacoba Adriana von Heydebrecka, ołtarz główny z 1648 r. z obrazem przedstawiającym Zmartwychwstanie Chrystusa i Ostatnią Wieczerzą, a także rzeźby świętych.
Na przykościelnym ewangelickim cmentarzu znajduje się także zachowany do dziś grób Polaka Andrzeja Zawala, który zmarł w Suchej Koszalińskiej w 1942 roku, będąc prawdopodobnie pracownikiem przymusowym.
Powiązane trasy