Przebieg: Koszalin - Niekłonice - Jarzyce - Świeszyno - Rosnowo - Tyczewo – Tychowo
Kolor oznakowania: czarny
Tychowski trakt jest trasą liniową, prowadzącą m.in. przez urokliwe lasy iglaste rosnące na terenie Leśnictwa Tychowo. Wycieczkę najlepiej jest rozpocząć w Koszalinie, tuż za przejazdem kolejowym na ulicy Lechickiej. Stamtąd, odnajdując czarne oznakowania, ruszamy w stronę Jarzyc. Warto tam odwiedzić gotycki kościół parafialny pochodzący z przełomu XV i XVI w. Położony jest on na niewielkim wzgórzu, na pewno go zatem dostrzeżemy z naszej trasy. W Jarzycach skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Świeszyna, w którym także możemy odwiedzić sakralny zabytek, ale nieco nowszy – tamtejsza świątynia została wybudowana w 1886 r. W Świeszynie skręcamy w prawo w kierunku Cewlina i po przejechaniu niespełna 3 km docieramy do leśnych ostępów.
W lesie warto zwracać uwagę na oznakowania – główny leśny trakt prowadzi zazwyczaj inaczej niż nasza trasa, należy zatem zachować czujność.
Leśnym duktem dojeżdżamy aż do Rosnowa, a nieco wcześniej nasz szlak zaczyna pokrywać z czerwonym oznakowaniem. W Rosnowie przecinamy rzekę Radew i spotykamy się z Jeziorem Rosnowskim oraz kilkoma zatokami. Stąd już drogą asfaltową jedziemy w stronę miejscowości Pobądz i Tyczewo. Za Tyczewem można na chwilkę zboczyć ze szlaku i odwiedzić Stawy Paciorkowe położone na rzece Leszczynce. Jest ich aż jedenaście, a powstały jeszcze w czasach przedwojennych. Stanowią bardzo przyjemne i malownicze miejsce do odpoczynku.
Tyczewo jest naszą przedostatnią miejscowością na trasie, już po kilku kilometrach docieramy do naszego głównego celu, jakim jest Tychowo – szlak kończy się obok budynku jednostki Straży Pożarnej. Można jednak podjechać kilkaset metrów w stronę centrum i zobaczyć zbudowany pierwotnie z kamienia polnego, XV-wieczny kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.