Przebieg: Porost – rezerwat „Buczyna” – Górawino – Ceglany Most – Polanów – Wielin – Warblewo – Czerwony Most – Wietrzno – Chocimino – Żydowo elektrownia – Gołogóra – Cybulin – Sępolno Wielkie – Biały Bór
Kolor oznakowania: zielony
Szlak rowerowy Greenways – Naszyjnik Północy to pętla o długości ok. 870 km prowadząca przez tereny Pojezierza Środkowopomorskiego. Przebiega on przez Pojezierze Bytowskie, Drawskie, Bory Tucholskie i trzy parki krajobrazowe. Nieco ponad osiemdziesięciokilometrowy liniowy odcinek biegnący przez tereny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego prezentuje przede wszystkim atrakcje turystyczne gminy Polanów.
Wycieczkę rozpoczynamy w miejscu wypoczynkowym przy Ceglanym Moście nad rzeką Radew, który jest imponującym nasypem kolejowym, łączącym dwa brzegi rzeki ceglanym łukiem. Stamtąd jedziemy na północ, naszą pierwszą miejscowością na trasie jest Chocimino, które będziemy także mijać w drodze powrotnej. Droga wiedzie malowniczym krajobrazem: z jednej strony dolina rzeki Drężnianka, po drugiej morenowe wzgórza. Po drodze mijamy także początek szlaku na Świętą Górę Polanowską, na której znajduje się drewniana kapliczka i franciszkańska pustelnia. Wejście na szlak znajduje się tuż przed Polanowem, przez który także wiedzie nasz szlak. Warto się tam zatrzymać przy XVIII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
Dalsza trasa prowadzi nieopodal Góry Warblewskiej, która jest częścią morenowych Wzgórz Warblewskich nazywanych też Górami Dwunastu Apostołów. Równolegle ze szlakiem niebieskim jedziemy aż do Wielina, w którym wita nas Jezioro Wielin oraz znajdujący się tuż za nim szachulcowy kościół z XVII w. Warto nieco zboczyć ze szlaku i odnaleźć tamtejszy neobarokowy pałac pochodzący z końca XVIII w.
W Wielinie szlak zawraca, kierujemy się w stronę Warblewa i Polanowa, który już wcześniej mijaliśmy. Kolejną miejscowością na trasie jest Wietrzno z tamtejszym majątkiem ziemskim z przełomu XIX i XX w., który obecnie jest własnością prywatną. Przy drodze do niego prowadzącej oraz w przyległym parku rosną pomnikowe dęby oraz buki. Wśród morenowych wzniesień jedziemy do wspomnianego wcześniej Chocimina z kolejnym szachulcowym kościołem, tym razem z XVIII w. W miejscowości tej znajduje się również XIX-wieczny pałac i wzniesione nieopodal mauzoleum rodziny von der Osten Fabeck.
Za Chociminem mijamy torfowisko soligeniczne Bagno Wietrzno, ruiny taranu wodnego oraz – nieco dalej – jezioro Kwiecko z położoną nieopodal elektrownią szczytowo-pompową Żydowo, połączoną z Jeziorem Kamiennym. Z krawędzi wzgórza nad jeziorem Kwiecko roztacza się piękna panorama na dolinę rzeki Radwi. Dalej szlak prowadzi w stronę Gołogóry, przejeżdża nieopodal chronionego jeziora lobeliowego Płocie i w miejscowości Dalimierz kończy swój przebieg.